۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » افغانستان
  • شناسه : 1434
  • ۰۸ ثور ۱۳۹۷ - ۱:۱۷
  • 42 بازدید
۸ ثور؛ سالروز پیروزی جهاد که به فراموشی سپرده شده است

۸ ثور؛ سالروز پیروزی جهاد که به فراموشی سپرده شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهاد فرهنگی، هیئت رهبری شورای اخوت اسلامی به ارزشمند خواندن بزرگداشت ۸ ثور می گویند با گذشت هر سال، تجلیل از ۸ ثور کمرنگ تر می شود و امیدواریم من بعد حکومت با برگزاری هرچه با شکوه تر مراسم پیروزی مجاهدان، یاد مبارزه مردانه ملت افغانستان را گرامی بدارد. مولوی […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهاد فرهنگی، هیئت رهبری شورای اخوت اسلامی به ارزشمند خواندن بزرگداشت ۸ ثور می گویند با گذشت هر سال، تجلیل از ۸ ثور کمرنگ تر می شود و امیدواریم من بعد حکومت با برگزاری هرچه با شکوه تر مراسم پیروزی مجاهدان، یاد مبارزه مردانه ملت افغانستان را گرامی بدارد.

مولوی حبیب الله حسام، رئیس شورای اخوت اسلامی با تسلیت به مناسبت شهدای اخیر غرب کابل به خانواده های آسیب دیده و نیز پیروزی جهاد در ۸ ثور را به مردم شهید پرور افغانستان تبریک گفت و به روح شهدای دوران جهاد و شهدای اخیر غرب کابل اتحاف دعا نمودند.

مولوی حسام ۸ ثور را در تاریخ اسلام و آزادی خواهی و تحول عظیم در جهان و افغانستان خوانده و آزادی کشورهای تحت سلطه‌ی شوروی سابق و برداشتن دیوار برلین را از نتایج جهاد ملت مسلمان افغانستان افزودند.

همچنان حجت الاسلام داکتر محمد حسین جعفری، معاون اول شورای اخوت اسلامی و حجت الاسلام استاد محمد اکبری از اعضای موسسین شورای اخوت اسلامی نیز جهاد و هدف مجاهدان و شهدای ملت مسلمان افغانستان را سرنگون ساختن و شکست ارتش شوروی سابق و جایگزین نمودن حکومت اسلامی گفتند و افزودند؛ آن نتیجه‌ی که باید گرفته می‌شد موفق نگردیدند.

در این نشست حجت الاسلام سید جعفرعادلی«حسینی» بر اساس مصوبه جلسه‌ی قبلی شورای اخوت اسلامی، بیانیه‌ی را که به همین مناسبت تهیه نموده بود در حضور اعضای اجرایی و رسانه ها به خوانش گرفتند که متن بیانیه‌ی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اخوت اسلامی اینگونه قرائت گردید:

…………………………………………………………

بسم الله الرحمن الرحیم

وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ؛ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا(سوره اسراء، آیه ۸۱)

در آغاز شهادت جمعی از هموطنان مسلمان که در حمله‌ی خونین و تروریستی مرکز تذکره،  واقع غرب کابل به وقوع پیوست به خانواده‌های داغدار و ملت مسلمان افغانستان تسلیت می‌گوییم.

یاد و خاطره‌ی مجاهدت ۱۴ سال جهاد با عزت و اقتدار ملت مسلمان افغانستان و شهدای این دوره ‌ی پرافتخار کشور ما گرامی باد!

ثور، ماه نام ‌دار دوره‌ی معاصر افغانستان است؛ ماه شروع ستیز خدا ستیزان با خدا پرستان؛ ماهی که مسیر افغانستان جدید در آن باز، و دریچه سیاه‌روزی کشور در آن گشوده شد؛ و ماهی که قامت راستان دیار، سینه‌ی سِتَبر خود را سپر دفاع از ارزش‌های اسلامی و انسانی نمودند.

۷ ثور سال ۱۳۵۷ خورشیدی،‌ سر آغاز یک تباهی بزرگ برای کشور افغانستان بود. این روز، روزآغازجنگ و خشونت‌های دوام‌دار، قرارگیری سرسپردگان شوروی بر مسند رهبری یک کشور اسلامی  و در نتیجه رنج و شکنجه های مجاهدان در زندان های رژیم، بمباران وحشیانه مناطق مسکونی توسط نیروهای رژیم کمونیستی و اشغالگران شوروی سابق، میلیون‌ها نفر از کشورآواره و مهاجر، بیش از دو میلیون شهید و معلول از نتایج کودتای  ننگین ۷ ثور که بزرگ ترین تراژدی انسانی را خلق و مصائب آن تاکنون ادامه دارد.

۷ ثور، آغاز بقدرت رسیدن رژیم کمونیستی درافغانستان اسلامی که با کشتار بی‌رحمانه و سرکوب‌گری‌های وحشیانه، مردم مسلمان این کشور گردید و مردم مسلمان افغانستان دست به قیام زدند و بدون اندک امکاناتی در برابر قدرت‌مندترین نیروی نظامی آن‌روز جهاد و مقاومت نمودند و  بعد از چهارده سال ایستادگی بالاخره طعم شیرین پیروزی را چشیدند و در ۸ ثور ۱۳۷۱ خورشیدی حکومت دست‌نشانده کمونیستی را به زانو درآوردند و نشان دادند که در اثر جهاد در راه خدا «جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ» وعده‌ی الهی تحقق یافتنی است.

جهاد شجاعانه مردم مسلمان افغانستان باعث شد که ارتش سرخ شوروی پس از ۹ سال و یک ماه و ۲۰ روز اشغال و با بر جای گذاشتن حدود ۱۳ هزار کشته، ۳۵ هزار زخمی، و ۳۱۱ مفقود الاثر و از دست دادن ۱۱۴ فروند هواپیما و ۳۳۲ فروند هلیکوپتر جنگی و خسارات هنگفت دیگر، روس‌ها به ناچار خاک افغانستان را ترک  و آخرین سربازان شوروی در تاریخ ۲۶ دلو ۱۳۶۷ خورشیدی از افغانستان خارج شدند و در ۸ ثور ۱۳۷۱ خورشیدی احزاب جهادی در افغانستان قدرت را تصاحب نمودند.

اما این شیرینی و حلاوت خیلی ماندگار نبود؛ زیرا از یک سو، کشورهای صاحب منافع در جنگ‌ها و ناآرامی‌های افغانستان، شکل‌گیری حکومت قدرت‌مند اسلامی در این کشور را، از میان رفتن منافع غیر انسانی و غیر اسلامی خود و به ضرر خویش می‌دیدند و هرگز نمی‌خواستند چنین حکومتی به‌وجود آید؛ از سوی دیگر، سران مجاهدین که در جهاد اصغر به پیروزی رسیده بودند، برخی آنان در جهاد اکبر ناتوان شدند و در برابر شیطان نفس و تاریکی درون خویش، تن به شکست دادند و طعم شیرین پیروزی را با زیاده‌خواهی و ایجاد زمینه برای دخالت بیگانگان، به کام ملت مجاهد زجرکشیده و رنج‌بُرده، به زهر تلخ بدل نموده و۱۴ سال جهاد برای خدا را با جنگ برای قدرت و چوکی معامله کردند.

اما، ما باور داریم که حساب قدرت‌طلبان شکست خورده در جهاد اکبر از مجاهدان راستین راه حق جداست و ۱۴ سال جهاد ملت مسلمان افغانستان نیز حسابی متمایز از خشونت‌های ویران‌گر سال‌های بعد از پیروزی جهاد را دارند.

۸ ثور که مصادف است با روز پیروزی جهاد مجاهدین بر رژیم کمونیستی وقت در افغانستان، با کمال تأسف که ۸ ثور؛ سالروز پیروزی جهاد ملت مسلمان افغانستان علاوه بر چالش‌های فراوان و فرا روی آن، به فراموشی سپرده شده و علاوه بر مشکلات امنیتی، نظام فعلی که نتیجه شهادت طلبی و جهاد ملت مسلمان افغانستان است از این روز به صورت گسترده برای یاد بود از پیروزی مجاهدین تجلیل نمی گردد.

زیرا مردم افغانستان پس از کودتای ۷ ثور ۱۳۵۷ خورشیدی، در مقابل ظلم و ستمی که از طرف قشون سرخ شوروی سابق در افغانستان ببار آورده بود خود را از آن نجات دادند و مردم افغانستان این روز را به نام روز پیروزی یاد کردند و آن را جشن گرفتند اما دیری نگذشت که جهاد به فراموشی سپرده شد و کابل نیز به میدان جنگ نیابتی تبدیل گردید.

می طلبد که سران حکومت و رهبران جهادی با برگزاری محافل و نشست ها، باید نسل جدید این کشور را در جریان تحولات عصر جهاد قرار دهند، تا نسل آینده کشور از حوادث و رُخ دادهای ۷ و ۸ ثور عبرت بگیرند و تجارب تلخی را که مردم افغانستان پس از این دو روز چشیدند، بار دیگر تکرار نکنند.

در پایان برای شهدای ۱۴ سال جهاد و مقاومت ملت مسلمان افغانستان و شهدای مدافع ارزشهای دینی و ملی، مخصوصا شهدای اخیر حمله تروریستیِ در مرکز توزیع تذکره، واقع غرب کابل که جمع زیادی از خانواده ها را  بر گلیم غم نشانده،‌ از پیشگاه قادر لایزال آرزوی بالاترین درجات معنوی را داریم و از خدای متعال می‌خواهیم که آنها را قرین رحمت بی‌پایان خویش قرار دهد و از مصیبت و اندوه ملت های مسلمان در جهان اسلام و اخصا افغانستان بکاهد.