۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » فرهنگی
  • شناسه : 563
  • ۱۵ جوزا ۱۳۹۶ - ۹:۲۴
  • 215 بازدید
همسر آفتاب
همسر آفتاب

همسر آفتاب

(به مناسبت وفات بزرگ بانوی اسلام حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه) حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه همسر پیامبر رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، اولین بانویی است که به پیام آسمانی اش پاسخ مثبت داد و در کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله با همه توانی که داشت در مقابل مشرکان ایستاد و مقاومت کرد. ثروت سرشار خود را برای […]

(به مناسبت وفات بزرگ بانوی اسلام حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه)

حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه همسر پیامبر رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، اولین بانویی است که به پیام آسمانی اش پاسخ مثبت داد و در کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله با همه توانی که داشت در مقابل مشرکان ایستاد و مقاومت کرد. ثروت سرشار خود را برای پیشرفت اسلام در طبق اخلاص گذاشت. وی در سال دهم بعثت و اندکی پس از وفات حضرت ابوطالب(ع) درگذشت.

تولد و زندگی :
خدیجه دختر خویلدبن اسد بن عبدالعزی بن قصی بن کلاب بود که در مقایسه با سلسله انساب رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم که بصورت محمد بن عبداله بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف بن قصی بن … ، می‌توان اشتراک این دو بزرگوار را در اجداد خود از قصی بن کلاب به وضوح یافت .
گفته می شود که حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه ۱۵ سال پیش از عام الفیل متولد شده است و به تأیید اکثر مورخان دارای القاب و کنیه‌های مشهوری که از مهمترین آنها عبارتند ام هند و طاهره اشاره کرد. گفته می شود که حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه قبل از رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم دوباره ازدواج کرده بود.
ارتباط تجاری با پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم :
حضرت خدیجهسلام‌الله‌علیه برای انجام کارهای تجاری، قراردادهایی با افراد می‌بست و آنها را به تجارت می‌فرستاد .
پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم وقتی به سن ۲۵ سالگی رسیدند ، به دستور عمویش ابوطالب با کاروانی که مربوط به خدیجه سلام‌الله‌علیه بود ، عازم به منطقه شام شد تا به کار تجارت بپردازد .
از طرفی خدیجه سلام‌الله‌علیه چون امانت و شهرت خوب و مکارم اخلاق پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را می‌دانست به رسول اله پیشنهاد داد که چون می خواهد مال بسی زیاد را به جانب شام بفرستد و در قریش جز بر او اعتماد نیست ،‌ آن حضرت همراهی این کاروان را بپذیرد.
پیامبر در روز ۱۶ ذی الحجه ، ۲۵ سال بعد از عام الفیل به طرف شام حرکت کرد و در این مسیر میسره غلام خدیجهسلام‌الله‌علیه همراهش بود .
این سفر چهار ساله و نه ماه و شش روز طول کشید و پس از بازگشت این سفر چون خدیجه حضرت محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را در ‌حسن عمل و راستگویی ، امانتداری یافت ، تمایل خود را به همسری با وی اعلام کرد.
زندگی همراه پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم :
خدیجه سلام‌الله‌علیه مدت ۲۵ سال در خانه پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم زندگی نمود و تا زمانی که او زنده بود پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم همسر دیگری انتخاب نکرد. همراهی و همسویی او در تمام دوران زندگی با حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بیانگر، احترام و ارادت آن حضرت به حضرت محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌باشد. هم چنین پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم توصیف های فراوانی از حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه و رفتار و جایگاه بسیار بلند ایشان فرموده اند.
نقش بزرگ حمایت مالی خدیجه سلام‌الله‌علیه :
بعد از بعثت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم تمامی اموال خدیجهسلام‌الله‌علیه در راه اسلام خرج شد و به وسیله اموالش جان ضعیف آنانی که در دست قریش در معرض خطرهای بزرگ قرار می‌گرفت نجات بخشید و اسلام به اموال خدیجهسلام‌الله‌علیه قوام یافت.
فرزندان :
تمامی فرزندان حضرت محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به جزء ابراهیم از خدیجه سلام‌الله‌علیه بودند و همگی درمکه به دنیا آمدند قاسم- عبدالله- زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه سلام‌الله‌علیه . قاسم و عبدالله قبل از بعثت از دنیا رفتند . زینب با ابوالعاص ازدواج کرد و رقیه با عثمان بن عفان ازدواج کرد و در سال دوم هجرت وفات یافت،‌ ام کلثوم همسر عثمان شد که او نیز در سال نهم هجرت رحلت فرمود . عثمان بن عفان بعدها سومین خلیفه بعد از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم شد .
کوچکترین فرزند پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و خدیجه سلام‌الله‌علیه کسی نبود جز فاطمه سلام‌الله‌علیه .او که توصیفات بسیار درخشانی را از پدرش دارد ، با امام علی بن ابیطالب علیه‌السلام ازدواج کرد.
وفات حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه :
خدیجه در دهم ماه رمضان سال دهم بعثت در سن ۶۵ سالگی از دنیا رحلت فرمود. پیامبر او در حجون که در قبرستان ابوطالب دفن کرد. اندوه حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم از رحلت آن جناب ، به نهایت انجامید . او که تنها محب و مشفق آن حضرت محسوب می شد و به همراه ابوطالب نقشی بسیار مهم در دفاع از اسلام در برابر قریش داشت ، در همان سال درگذشت و باعث شد تا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم آن سال را عام الحزن نامید.

برچسب ها