۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مشاهیر و نخبگان
  • شناسه : 658
  • ۲۲ جوزا ۱۳۹۶ - ۸:۰۷
  • 48 بازدید
روحانى رسالتمند

روحانى رسالتمند

(حضرت آیت اللّه شهید سیّد شاه محمد حسین معصومى) یکى از روحانیون محترم، فاضل، متواضع و با اخلاق که به جرم داشتن وظیفه ى پیام رسانى دینى، توسط کمونیست‏ها زندانى شد حضرت آیت اللّه سیّد شاه محمد حسین معصومى است. جناب آقاى معصومى از ابتداى عمربه تحصیل پرداخته وسراسرعمرشریفش را به تزکیه و تربیت و […]

(حضرت آیت اللّه شهید سیّد شاه محمد حسین معصومى)

یکى از روحانیون محترم، فاضل، متواضع و با اخلاق که به جرم داشتن وظیفه ى پیام رسانى دینى، توسط کمونیست‏ها زندانى شد حضرت آیت اللّه سیّد شاه محمد حسین معصومى است. جناب آقاى معصومى از ابتداى عمربه تحصیل پرداخته وسراسرعمرشریفش را به تزکیه و تربیت و تعلیم و تعلم، تبلیغ و تدریس گذرانید، تا هنگام دستگیرى مشغول خدمت رسانى به جامعه بود و براى رشد فکرى  و آشنا شدن مردم تلاش مستمر داشت.[۱]

آقاى سیّد شاه محمد حسین معصومى فرزند سیّد معصوم در سال ۱۲۹۸ خورشیدی در منطقه‏ى  «باد آسیاب» از حصه‏ى  دوم بهسود، مربوط ولایت وردک در خانواده‏ى  سادات‏محترم و نجیب دیده به جهان گشود، پدرش از افراد سخاوت مند و نام دار آن مناطق بود، از ابتدا تمایل داشت که فرزندش روحانى بشود و به تبلیغ و ارشاد مردم بپردازد، سیّدمحمد حسین به فراگیرى علم روى آورد و مدتى در بهسود به تحصیل پرداخت، سپس در کابل خدمت حضرت آیت اللّه  حجّت(ره) شتافت و چند سالى از محضر وى کسب علم نمود، بنا به قول همدوره‏هاى که افتخار شاگردى آیت اللّه حجّت را داشتند، وى از استعداد بهتر نسبت به همه برخوردار بود.

بعد از چند سال تحصیل به زادگاهش رفته  و سال‏ها در آن محیط به تدریس و تبلیغ مشغول بود. حدود پانزده سال به همین نحو انجام وظیفه نمود تا در سال ۱۳۴۹ خورشیدی  رهسپار حوزه‏  نجف اشرف گردید. پس از پنج سال اقامت در نجف به کشور بازگشت و در مدرسه محمدیه کابل به تدریس کفایه الاصول پرداخت.

این دوره هم زمان بود با دوران ریاست جمهورى محمد داود خان ، یکى از برنامه‏ها ى داوداین بود که افراد وجیهه المله‏وسرشناس را به گونه‏ى گرفتار ودچار درد سر مى‏کرد. خانواده‏ى  معصومى که در سطح بهسود معروف و محترم بود، نیز بدین‏جهت گرفتارداود خان گردید. آقاى سیّد تقى عموى آقاى معصومى را زندانى نمود. که وى در زندان جان سپرد .سپس خودآقاى معصومى را تحت تعقیب‏قرارداد.

کمونیست‏هاى وابسته به روس که با برنامه ریزى کرملین، در حکومت داودخان داراى سمت‏هاى مهم کشورى ولشکرى بودند ،درطراحى این برنامه‏هاسهم برجسته داشتند.

آن‏ها در سال ۱۳۵۷ نیز اولین گامى که برداشتند این بود که روحانیون، دانشمندان و دانشجویان مسلمان را دستگیر نموده  سپس سراغ سایر اقشار ملت رفتند. یکى از روحانیون محترم که  پس ازبه قدرت رسیدن کمونیست‏ها به زندان افتاد آقاى معصومى بود . وى را در ۲۸ حوت ۱۳۵۷ خورشیدی دستگیر و بشهادت رسانیدند.

کمونیست‌ها تنها به این جنایت اکتفا نکردند و چند ماه بعد پسرشان شهید انجنیر سید عبدالرشید معصومی و دو برادر زاده ایشان شهید سید محمد محفوظ معصومی(دانشجوی دانشکده داروسازی) و شهید سید محمد موسی معصومی(دانشجوی دانشکده انجنیری) را که از دانشجویان مسلمان مبارز و متعهد دانشگاه کابل بودند را نیز دستگیر و زندانی نمودند.

برادر ایشان آقای سید میرزاحسین معصومی معروف به «حاجی کاکا» را نیز به جرم همکاری با مجاهدین در سال ۱۳۶۵ زندانی نمودند و سید محترم را که حدود ۶۰ سال عمر داشت، مدت ها تحت شدیدترین شکنجه، شوک و … قرار دادند تا به همکاری خود با مجاهدین اعتراف نماید و کسانی را که در کابل با مجاهدین رابطه دارند و یا کمک مالی می‌نمایند را معرفی کند – که وقتی با مقاومت آقای سید میرزاحسین معصومی مواجه شدند وی را به چند سال زندان محکوم کردند که بعد بر اثر بیماری ناشی از شکنجه و اذیت و … در زندان درگذشت و به کاروان شهدا پیوست.[۲]

[۱]. زندانیان روحانیت تشیع ، ص۹۷- ۹۰، حسین شفائى .

[۲]  . کوثرالنبی(چاپ دوم)، ص ۴۱۸، سید جعفرعادلی حسینی .