۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » افغانستان
  • شناسه : 2067
  • ۰۷ سنبله ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
  • 138 بازدید
Img 20210828 Wa0077
رسمیت مذهب، خط قرمز شیعیان افغانستان

رسمیت مذهب، خط قرمز شیعیان افغانستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهاد فرهنگی، قبل از ظهر امروز(شنبه) 6 سنبله 1400 خورشیدی در کابل، شورای عالی علمای امامیه در یک نشست خبری خواسته­های شیعیان افغانستان از تحریک طالبان را همراه رسانه ها شریک ساخت. حجت الاسلام و المسلمین دکتر شیخ محمد حسین جعفری قندوزی رییس شورای عالی علمای امامیه در یک نشست […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهاد فرهنگی، قبل از ظهر امروز(شنبه) 6 سنبله 1400 خورشیدی در کابل، شورای عالی علمای امامیه در یک نشست خبری خواسته­های شیعیان افغانستان از تحریک طالبان را همراه رسانه ها شریک ساخت.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شیخ محمد حسین جعفری قندوزی رییس شورای عالی علمای امامیه در یک نشست خبری در مقر این شورا گفت: موارد چهار گانه­ی که قبلاً نیز همراه هیئت مذاکره کننده طالبان شریک ساخته شده بود، هم چنان به عنوان خطوط قرمز شیعیان افغانستان مطرح می­باشد، آقای جعفری موارد ذیل را به عنوان مهم ترین خواسته­های شیعیان افغانستان از سران امارت اسلامی افغانستان مطرح کرد:

– رسمیت مذهب جعفری در قانون اساسی آینده کشور

– حفظ قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان

– جذب کدرها و متخصصین اهل تشیع در بدنه حکومت(مطابق کمیت و شایستگی افراد)

– تامین امنیت مراکز دینی و مذهبیُ فرهنگی و علمی اهل تشیع.

آقای جعفری افزود؛  دوسال قبل زمانی که هیأتی به نمایندگی از جامعه تشیع افغانستان به کشور قطر سفر کرده بودند، نیز خواسته­های عمده شان همین موارد چهار گانه بود که مورد توافق شفاهی جانبین قرار گرفت.

آقای جعفری با اشاره به دیدار برخی مجموعه­های شیعه همراه بعض سران طالبان و مطرح کردن خواسته­های جزیی و کم اهمیت، سبب پایین آمدن قدرت چانه زنی تشیع در راستای احقاق حقوق سیاسی شان می­شود.

وی از تحریک طالبان خواست تا دیگر به اشخاص غیر متعهد و فاسد که در حکومت­های قبلی در رده­های بالای حکومتی حضور داشته­اند، اجازه حضور در امارت اسلامی را ندهند زیرا این یک عمل اسلامی و از سنت­های سیاسی پیامبر بزرگ اسلام(ص) می­باشد.

آقای جعفری خاطر نشان کرد؛ یک هیأتی عالی رتبه به منظور پیگیری مطالبات جامعه شیعه، مشغول رایزنی و مذاکره با سران امارت اسلامی هستند که گزارش و نتایج این گفتگوها به زودی همراه مردم و رسانه­ها شریک ساخته می­شود.

در این نشست هم چنان حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر عادلی حسینی معاون اول شورای عالی علمای امامیه افغانستان ابراز امیدواری کرد که طالبان حکومت با قاعده وسیع و همه شمول را تشکیل دهند تا تمامی اتباع افغانستان خود را در آیینه آن ببینند.

رئیس سازمان جهاد فرهنگی افزود: تجربه سالیان پسین نشان داد که حکومت تک حزبی و تک قومی به هیچ عنوان پایایی و پویایی نخواهد داشت.

وی علاوه نمود که امارت اسلامی نباید برای تجربه تلخ و ناکام حکومت­های 18 سال پسین را تکرار کند و گفت: حامد کرزی در حکومت خودش برای جامعه تشیع تنها دو دروازه مشخص کرد و در حکومت اشرف غنی یک دروازه دیگر به آن ها افزوده شد، در حالی که هیچ کدام آن­ها آدرس­های واقعی جامعه شیعه و هزاره نبود، بلکه تیکه داران قومی بودند که تمامی سهم و حق شیعه و هزاره را به جیب شخصی و خانوادگی خود زدند و بعد از خودشان هم قصد داشتند آغا زاده هایشان را برگرده مردم سوار کنند که با تسلط طالبان بر کابل، این فرصت از آنان سلب شد.

حجت الاسلام والمسلمین شیخ اسدالله اکبری از علمای جید قندهار و عضو شورای عالی علمای امامیه نیز خطاب به سردمداران امارت اسلامی یاد آورد شد: تامین عدالت اجتماعی عنصر بسیار مهم و حیاتی به ارتباط مانایی و دوام حکومت­ها مطرح است.

وی گفت: در ادبیات دینی آمده است که حکومت ها با کفر ممکن است پایدار بماند، اما با ظلم باقی و پایدار نخواهد ماند، لذا ما امیدواریم امارت اسلامی در تامین عدالت میان شهروندان افغانستان با دقت و احتیاط عمل کنند.

هم چنان در این نشست حجت الاسلام والسملمین سید جواد شمس از اعضای موسس این شورا عنوان کرد:‌ حکومت طالبان در جذب کدرها نباید به سراغ کسانی بروند که یک بار در حکومت قبلی تجربه ناکام داشته­اند بلکه فرصت­های شغلی و کاری را باید در اختیار نسل جوان و تحصیل کرده و با بگروند ارزش­های دینی قرار دهند.

گزارشگر پایگاه اطلاع رسانی جهاد فرهنگی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.